Alkalmas vagy plazmaadásra?

Igazak rád ezek az állítások?

Sajnos nem mindenki alkalmas donor plazmaadáshoz. Vajon Te az vagy?

  • Egészségesnek érzed magad
  • Kiegyensúlyozott étrendet tartasz, napi minimum 2,5 liter folyadékot (vizet) iszol
  • 18 és 60 év közötti vagy
  • Nem készült tetoválásod vagy piercinged az elmúlt 6 hónapban
  • Testsúlyod meghaladja az 50 kg-ot és nem több, mint 140 kg

A plazmaadás lépései

Mire számíts, ha plazmát adsz

1

Adategyeztetés

Első látogatásodkor rögzítjük adataidat a rendszerünkben. Ahhoz, hogy ez zökkenőmentes legyen és a centrum recepciósai biztosan szabályszerűen járjanak el, a következő iratok eredei példányát kell Magaddal hoznod. Nagyon fontos, hogy az eredeti igazolványokkal jelenj meg! Sajnos a TAJ számot bemondásra nem tudjuk elfogadni, illetve az új típusú személyi igazolványból sem tudjuk kiolvasni, ezért is szükségszerű, hogy TAJ kártyádat se felejtsd otthon.

2

Orvosi Vizsgálat

Először a vénáid állapotát ellenőrizzük a donorteremben, majd a donorvizsgáló orvos felveszi részletes anamnézisedet. Alapos fizikális vizsgálatot követően rögzíti fizikális státuszod és vitális paramétereid (vérnyomás, pulzus, testsúly). Ezek alapján megállapítja az orvos, hogy jelenleg alkalmas vagy-e plazmaadásra. Centrumunkban első alkalommal is lehetőséged van plazmát adni, amennyiben felkészülten érkezel. Ennek hiányában csak alkalmassági vérvétel történik.

3

Plazmaferezis

Orvosi vizsgálatot követően vérvétellel ellenőrizzük legfontosabb laborparamétereid (hemoglobin, összfehérje, IgG), valamint vizsgáljuk HBV (hepatitisz B), HCV (hepatitisz C), HIV (humán immundeficiencia vírus) jelenlétét. Ezt követi a plazmaadás folyamata. Félig fekvő helyzetben a könyökhajlati vénádat csatlakoztatjuk a plazmaferezis gépre, ahol a vér alakos elemei (vörös- és fehérvérsejtek, vérlemezkék) elválasztásra kerülnek a plazmától. A plazmát a gép összegyűjti egy tasakba, majd ciklusonként automatikusan visszakapod a véred alakos elemeit. A plazmaadás kb. 45 percet vesz igénybe, ami alatt nincs más dolgod, mint pihenni. A folyamat végén a szúrás helyét nyomókötéssel látjuk el.

4

Kifizetés

A folyamat lezárásaként költségtérítésben részesítünk minden sikeres plazmaadás után. Ennek az összegéről és a plusz juttatásokról a recepción, valamint a weboldalunkon is tájékozódhatsz.

Kérdésed van?

Gyakran ismételt kérdések

A vér plazmából és alakos, más néven sejtes elemekből áll. Véradás során mindkét alkotórész levételre kerül, míg plazmaadás során a vérplazma kerül csak levételre, az alakos elemeket (vörösvértest, fehérvérsejt, vérlemezke) sóoldat kíséretében visszajuttatjuk a keringésbe.

Életmentő gyógyszerek készülnek a vérplazmából. Többek között immunhiányos betegek, égési sérültek, transzplantáción (szervátültetésen) átesettek, vérzékenységben, autoimmun betegségben szenvedők kapják ezeket a gyógyszereket.

A hemofília egy olyan betegség, amelyben egyes véralvadási faktorok részlegesen, vagy teljesen hiányoznak, ezért a véralvadás folyamata zavart szenved, aminek vérzékenység a következménye. Plazmaadással a hemofíliás betegek kezeléséhez is segítséget nyújtasz.

Első látogatásodkor rögzítjük adataidat a rendszerünkben. Ahhoz, hogy ez zökkenőmentes legyen, és a centrum recepciósai biztosan szabályszerűen járjanak el, a következő iratok eredeti példányát kell magaddal hoznod első alkalommal. Nagyon fontos, hogy az eredeti igazolványokkal jelenj meg! Sajnos a TAJ számot bemondásra nem tudjuk elfogadni, illetve az új típusú személyi igazolványból sem tudjuk kiolvasni, ezért is szükségszerű, hogy TAJ kártyádat se felejtsd otthon!

Személyi igazolványod - amely lehet útlevél, jogosítvány

Lakcímkártyádat – ami lehet hivatalos dokumentum is, amely igazolja a magyar lakcímet, pl. tartózkodási engedély, kollégiumi igazolás.

Eredeti TAJ kártyádat - amely lehet Európa Egészségbiztosítási kártya vagy igazolás EU-s betegbiztosításról Ha már donorunk vagy, és plazmaadásra érkezel hozzánk, akkor pedig ne felejtsd otthon a személyi igazolványod.

Amennyiben már jártál centrumunkban és regisztrált donor vagy, úgy a plazma1.hu felületen be tudsz lépni a saját fiókodba, ahol láthatod többek között a foglalásaidat is. Ott kiválasztod az időpontot, amit módosítani szeretnél.

Általában nem, csak az egyik karon keresztül zajlik a folyamat

Nem érintkezik. A beavatkozás során a vér csak egyszer használatos steril eszközökkel kerül közvetlen kapcsolatba.

Igen, de nem naptári évre vonatkozik az egy év, hanem 365 nap alatt maximum 45 adás lehetséges, ez természetesen nem kötelező.

  • Antibiotikum, vírus vagy gombaellenes szer szedése esetén az utolsó tabletta, kenőcs, kúp stb. használata után leghamarabb egy héttel lehet először plazmát adni.
  • Az egyéb, rendszeresen szedett gyógyszerek egyéni orvosi elbírálás alá esnek. Amennyiben konkrét gyógyszerrel/betegséggel kapcsolatos kérdésed van, kérjük írd meg az info@plazma1.hu-ra.

Többféle betegség is befolyásolhatja a plazmaadást, ezért minden esetben egyéni orvosi elbírálás történik. Kizáró betegségek például az 1-es típusú (inzulinnal kezelt) cukorbetegség, epilepszia, daganatos megbetegedések. Emellett viszont vannak betegségek amelyek esetében a szedett gyógyszer, illetve a betegség állapota a döntő tényező. Betegségeket, valamint kizáró okokra vonatkozó kérdéseket minden esetben érdemes megvitatni orvosainkkal.

6 hónappal a tetoválás, füllyukasztás vagy piercing elkészülte után lehetséges a plazmaadás.

Plazmaadás előtt 10-12 órával tilos alkoholt fogyasztani. Az intravénás drogfogyasztás (a gyanúja is!) teljes mértékben kizáró tényező!

Alapvetően nem befolyásolja, de kérünk, hogy plazmaadás előtt legalább 1 órával, és közvetlenül plazmaadás után ne gyújts rá!

Nem. Tünetmentességtől számított egy hét múlva jöhetsz hozzánk alkalmassági vizsgálatra és plazmaadásra.

A plazmaadás napján nem javasoljuk a megerőltető fizikai munkát vagy sportot.

Igen, ha egyébként is szoktál kávét fogyasztani, ezt nyugodtan tedd meg. Kérünk viszont, hogy a kávé mellett ügyelj az elegendő folyadékfogyasztásra.

Plazmaadás során a plazmában található fehérjék egy része is levételre kerül, így megfelelő táplálkozással ezeket fokozottan szükséges pótolni, hogy szintjük a normál tartományban maradjon. Minden alkalommal ellenőrizzük a fehérje és minden 5. alkalommal az immunglobulin szinteket, és a laborértékek alapján állítják be orvosaink egyénre szabva az optimális plazmaadási időközöket.

Plazmaadás során a folyadékvesztés mellett a plazmában található fehérjék (amiből a gyógyszerek készülnek) egy része is levételre kerül, ezért fontos a fehérjedús étrend, mellyel biztosítani tudjuk, hogy a fehérje és immunglobulin-szint a normál tartományban maradjon.

Plazmaadás során a plazmában található fehérjék, ionok, nyomelemek, vitaminok, zsír is levételre kerül, ezek újra- termelődéséhez a szervezetnek kb. 3 napra van szüksége, ezért szerepel a szabályozásban is ez. Általában heti 1 plazmaadást szoktunk javasolni.

Szerencsére ez ritkán fordul elő. Ha mégis megtörténik, számos oka lehet, de a főbb problémák a következők: elégtelen folyadékfogyasztás, fáradtság, stressz, éhgyomorral történő érkezés, illetve, ha túlságosan izgulsz plazmaadás előtt.

Szerencsére ez ritkán fordul elő. Ha mégis megtörténik, számos oka lehet, de a főbb problémák a következők: elégtelen folyadékfogyasztás, fáradtság, stressz, éhgyomorral történő érkezés, illetve, ha túlságosan izgulsz plazmaadás előtt.

Ha az első alkalmassági vizsgálattól számítva 90 napon belül nem voltál plazmaadáson, vagy ha 2 plazmaadás között több, mint 180 nap telt el.

Minimum 3 nap múlva, de általában egy hét kihagyást szoktunk javasolni.

Első plazmaadásodtól számítva 180 napod van, hogy teljesítsd és igazold éves, kötelező teljes véradásodat, onnantól kezdve évente (365 naponta) minimum egyszer kérünk, hogy vegyél részt véradáson.

Az Országos Vérellátó Szolgálattól rendszeres időközönként elkérjük plazmaadóink korábbi véradásainak adatait, így nem kell újra elmenned teljes véradásra, ha az első plazmaadásod előtti 1 évben már voltál vért adni.

Abban az esetben, ha nem történt orvosi ellátás és nem érzel magadon semmilyen tünetet, a csípéstől számított 4 hét eltelte után lehetséges a plazmaadás.

Várandósság ideje alatt nem lehetséges a plazmaadás. A terhesség és szülés után legkorábban 6 hónappal később lehet plazmát adni, amennyiben az édesanya nem szoptat. Szoptatás ideje alatt nem lehetséges a plazmaadás, így arra kérünk, hogy a szoptatás befejezése után legkorábban 6 hónap múlva gyere újra plazmát adni.

Arra kérünk, hogy ez esetben is várd meg, hogy elteljen minimum 6 hónap az eseményt követően, mielőtt újra eljönnél hozzánk plazmaadásra.

Nem javasoljuk. Kérjük, ebben az esetben halaszd el a látogatásod egy olyan időpontra, amikor már elmúlt a menstruációd. 

Igen, panaszmentesség esetén azonnal adhatsz plazmát.

A TAJ kártya és TAJ szám megléte esetén adhatsz nálunk plazmát, függetlenül attól, hogy rendezett-e a jogviszonyod.

Ez a hemoglobin szintedtől függ, melyet az alkalmassági vizsgálaton történő vérvétel során és azt követően is minden plazmaadás során ellenőrzünk. Orvosaink tájékoztatni fognak arról, ha a hemoglobin szinted lecsökken, és esetleg plazmaadási szünetet kell tartanod, hogy a hemoglobin-érték rendeződjön.

Amennyiben van szabad kapacitásunk, bejelentkezés nélkül is tudunk téged fogadni. Ebben az esetben előfordulhat, hogy többet kell várakoznod, mint akik időponttal rendelkeznek. Ezért arra kérünk, hogy a kellemetlenségek elkerülése érdekében mindig foglalj előre időpontot plazmaadásra.  

Emellett pedig fontos a plazmaadásra való felkészülés is, ami magában foglalja a plazmaadást megelőző napokon és a plazmaadás napján történő bőséges folyadékfogyasztást és megfelelő étkezést is. Erre pedig akkor tudsz a legjobban odafigyelni, ha tudod előre, hogy mikor jössz legközelebb plazmát adni.
 

Előfordulhat, hogy egyéni tényezők miatt kissé belilul a kar a szúrás helyén, azaz úgynevezett hematóma alakul ki. Ez általában gyorsan és tünetmentesen elmúlik, gyógyulását heparinos kenőcs használatával lehet felgyorsítani. Ebben az esetben csak akkor tudsz plazmát adni, ha a másik karodon van arra alkalmas vénád.

A plazmaadást megelőző napon, illetve a plazmaadás napján nem javasoljuk a megterhelő fizikai munkát vagy sportot.

Kérjük, hogy ha herpeszed van, akkor várj a plazmaadással a herpesz elmúlását követően még 1 hétig, és csak utána látogass el hozzánk.

Nagyon fontos, hogy testedet már a donációd előtti napon ráhangold a plazmaadásra! Hogyan teheted ezt meg? Figyelj arra, hogy előtte minimum 2-3 liter folyadékot elfogyassz (a kieső víz pótlása miatt), illetve, hogy előtte fehérjedúsan étkezz (hiszen a plazmával fehérjék is távoznak)! Valamint nagyon fontos, hogy minden alkalommal hozd magaddal személyes irataidat: TAJ-kártyádat és lakcímkártyádat. Ügyelj rá, hogy minden igazolványod eredeti legyen, csak azokat fogadjuk el!

A plazma 90%-ban vízből áll, ezért nagyon fontos, hogy plazmaadás előtt és után megfelelő mennyiségű és minőségű vizet fogyassz!
Mellesleg tested 60%-a is vízből áll, melyből a nagy nyári hőségben sokat veszíthetsz izzadással. Fontos, hogy a nap folyamán pótold az elveszett folyadékot!

A víznek egyébként sok más jótékony hatása van szervezetedre!

A plazmalevétel, más szóval plazmaferezis műveletét egy speciálisan erre a feladatra kifejlesztett gép végzi. A folyamat részeként a levett vért plazmára és vérsejtekre, bontja, majd a vérsejteket (vörösvértest, fehérvérsejt, vérlemezke) visszajuttatja a véráramba. Ez különbözteti meg a műveletet a vérvételtől, és teszi lehetővé, hogy 365 napon belül akár 45-ször is adjunk plazmát. A plazmalevétel előtt még ellenőrizzük a hemoglobinszintedet, testsúlyodat, vérnyomásodat, pulzusodat és testhődet.

Ezután kezdetét veszi maga a folyamat, azaz a ferezis. A rád kapcsolt gép szétválasztja a plazmádat véred sejtes elemeitől, majd pár perc múlva vénádon keresztül visszakapod a vörös- és fehérvérsejteket, illetve a vérlemezkéket. Az utolsó visszavezetéskor sóoldat is jut a szervezetedbe, hogy pótoljuk a plazmával levett vízmennyiséget és tápanyagokat. Összességében egy kb. 45 perces folyamatra készülj.

Mindenki, aki: már betöltötte a 18. életévét, de nincs még 60 éves; akinek a testsúlya 50-140 kg közötti és magyarországi lakhellyel rendelkező, egészséges személy. Tehát akár Te is, amennyiben megfelelsz ezeknek a feltételeknek! Vannak viszont a plazmaadás alól alapvetően kizáró tényezők. Ilyen többek között a 6 hónapnál nem régebbi tetoválás vagy piercing, a gyógyszerfogyasztás, a terhesség stb. Kérünk, ezekről tájékozódj itt GYIK, vagy konzultálj orvosainkkal!

Első alkalommal orvosi vizsgálatra és vérvételre számíthatsz, ezeket követően, az eredmények függvényében akár már ezalkalommal is adhatsz plazmát!
A vérplazma, mint gyógyszeralapanyag nélkülözhetetlen a gyógyszergyártás számára, mivel laboratóriumban nem állítható elő, embertársaid a TE segítségedre szorulnak!